Eco kotły

Eco kotły
Żyjemy w takim klimacie, że kiedy tylko nadchodzi jesień, robi się na tyle zimno, że trzeba dogrzewać domy, nie mówiąc już o zimie, która ostatnio dała wszystkim nieźle popalić. Ponadto sezon grzewczy w naszym kraju trwa czasami nawet 6 miesięcy zależnie od pogody.

Aby cieszyć się ciepłym i bezpiecznym domem wybieramy najnowocześniejsze technologie grzewcze oraz takie, które będą spełniać wymogi ekologiczne.
Jednym z pomysłów są eco kotły do centralnego ogrzewania, w których można spalać ekogroszek, miał węglowy oraz pallet. Ten ostatni może być wytwarzany z trocin różnego rodzaju drewna lub łusek słonecznika, więc jest jak najbardziej przyjazny dla środowiska. Wszystkie są wyposażone w podajniki ślimakowe, natomiast ich korpusy wykonane są ze stali kotłowej. Obecnie są ogólnodostępne na rynku i cieszą się coraz większą popularnością. Działają one podobnie jak dotychczas produkowane kotły z tym, że używa się ekologicznych materiałów opałowych.
Wygląda to tak, że współdziałają z wodną instalacją centralnego ogrzewania a cały system jest otwarty i posiada grawitacyjny lub też wymuszony obieg wody. Wszystko działa w jak najlepszym porządku gdyż urządzenia wykonane są wedle ścisłych norm i przepisów tak krajowych jak i unijnych a ich praca jest zupełnie bezpieczna. Nie należy się obawiać, że eco kotły przystosowane do spalania ekologicznych materiałów opałowych są drogie, nic podobnego, są bardzo ekonomiczne i energooszczędne.
Kotły na paliwo stałe są dobrym pomysłem. Jeśli ktoś buduje dopiero dom, lub jest już na etapie wyposażania go to warto zainwestować w tego typu rozwiązanie. Natomiast osoby mające już piece grzewcze i chcące zamienić je na takie właśnie kotły mogą uzyskać dofinansowanie na tego rodzaju inwestycję ekologiczną. Jest to nie tylko większa oszczędność ale i dbałość o środowisko, a poza tym poniesione koszty szybko się zwrócą.
Kotły te są łatwe w obsłudze i tanie w eksploatacji. Wiele osób decyduje się na wymianę zwykłych węglowych pieców na te energooszczędne oraz na adaptację kotłowni, która już nigdy nie będzie brudna, gdyż kotły na paliwa stałe nie są brudzące. O dotację na tego rodzaju wymianę można pytać w BOŚ, Fundacji Poszanowania Energii, Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i jeszcze kilku innych placówkach.