Grzejniki

Grzejniki
Każdy kto buduje dom lub planuje remont w starszym budynku bierze pod uwagę wybór nowoczesnego sposobu ogrzewania go. Chodzi tutaj o wybór dobrego pieca grzewczego i innych elementów centralnego ogrzewania.

W specjalistycznych sklepach znajdziemy wiele ciekawych, nowoczesnych a także ekologicznych rozwiązań.
Grzejniki powinny dobrze oddawać ciepło, być eleganckie i ogólnie rzecz biorąc dostosowane do konkretnego typu centralnego ogrzewania. Obecnie można kupić przeróżne grzejniki, nawet takie które wyglądem nie przypominają zwykłych kaloryferów i są bardzo dekoracyjne. Wszystko zależne jest od wystroju wnętrza i rodzaju pomieszczenia w jakim się znajdą. Do łazienek montuje się inne grzejniki niż do pokoju, salonu czy sypialni.
Pomysłowych rozwiązań jest bardzo wiele i obecnie stawia się na ciekawy design. Dlatego grzejniki mają we współczesnych czasach niekonwencjonalny wygląd i zastosowanie. Mogą być użyte jako balustrada przy schodach, w niczym nie przypominając grzejnika i jednocześnie spełniać dwie role.
Obecnie zmienia się koncepcje kaloryferów, które w starszym budownictwie głównie występowały pod parapetami okiennymi. Tworzy się grzejniki w zupełni innej formie takie które można umieścić w dowolnym miejscu w pomieszczeniu. W pewnym sensie daje to większe oszczędności w instalacji centralnego ogrzewania ponieważ, niektórych przypadkach nie potrzeba aż tak dużej ilości rurek doprowadzających ciepłą wodę do grzejników.
Oczywiście nowoczesność to elegancki i ciekawy wygląd, ale również energooszczędność, konwekcja ciepła i przede wszystkim trwałość. Wiele pojawiających się na naszym rynku grzejników spełnia te warunki. W najprostszym zarysie składają się one z kilku bądź jednej poziomych lub pionowych rurek w kształcie litery U, do których dołączone są lamele ułatwiające wymianę ciepła z otoczeniem, często zwane także radiatorami lamelkowymi.
To wszystko tworzy korpus grzejnika, który poprzez łącznik i jego dodatkowe elementy połączony jest z instalacją co. Energooszczędne grzejniki mają pojemność zaledwie 1 litra wody co powoduje że w niedługim czasie od włączenia pieca w domu jest ciepło. Jest tak dlatego, że łatwiej i szybciej ogrzać mniejszą ilość wody, potrzebną do ogrzania mieszkania.