Kotły gazowe

Kotły gazowe
Kotły gazowe stają są alternatywą dla kotłów elektrycznych, czy węglowych, nie należą do najdroższych w utrzymaniu a wręcz przeciwnie są energooszczędne. Ponadto istnieją dwufunkcyjne piece zapewniające ogrzewanie budynku oraz ciepłą wodę, tak więc korzyści są podwójne.

W zależności od potrzeb wybrać można jedno lub dwufunkcyjny kocioł oraz piec kondensacyjny przetwarzający parę wodną znajdującą się w spalinach na ciepło.
Jest to ich główna zaleta, bo kiedy w zwykłych piecach para wodna uchodzi ze spalinami to w kotłach kondensacyjnych jest skraplana. Pozawala to na maksymalne wykorzystanie energii wytwarzanej przez urządzenie przy jednoczesnym zmniejszeniu zużycia gazu. Argumentów przemawiających za wyższością pieców kondensacyjnych nad tradycyjnymi jest wiele. Po pierwsze nie pobierają one powietrza do spalania gazu z pomieszczenia w którym się znajdują ale z zewnątrz osobno doprowadzonym przewodem. Po drugie zamknięta komora spalania gazu chroni przed zatruciem spalinami.
Wybierając gazowy kocioł do ogrzewania domu musimy się zastanowić, czy będziemy mieć na niego osobną kotłownię czy też zainstalujemy go w łazience bądź w kuchni. Dzisiejsze piece są tak ciche w użytkowaniu, że spokojnie mogą być umieszczane w pomieszczeniach mieszkalnych gdyż ich hałas nie przeszkadza domownikom, pod warunkiem że posiadają zamkniętą komorę spalania.
Jeśli natomiast decydujemy się na kocioł z otwartą komorą spalania osobna kotłownia jest konieczna. Duże znaczenie ma też moc pieca jeśli jest ona duża i przekracza 30 kw to osobne pomieszczenie dla takiego kotła jest wymagane i musi spełniać określone warunki.
Oprócz kotłów zasilanych gazem ziemnym stosuje się dzisiaj kotły na gaz płynny. W takim przypadku również powinny być spełnione określone wymagania. Dotyczą one nie tylko urządzeń i zbiornika na gaz ale także samego budynku; jego podłoga nie może być poniżej poziomu terenu ponieważ uniemożliwi to swobodny wypływ gazu poza budynek mieszkalny w przypadku rozszczelnienia instalacji. Jest to ważne dla bezpieczeństwa.
Sama instalacja kotła też musi być podporządkowana określonym wymaganiom, gdyż są one dodatkowo zasilane prądem. Zwraca się tutaj uwagę na odległość od brodzika, czy wanny oraz miejsca poboru wody.