Kozy grzewcze

Kozy grzewcze
Mogłoby się wydawać, że kozy do ogrzewania domów i mieszkań to dzisiaj przeżytek, ale nie. Właśnie w dzisiejszych czasach przeżywają one swój wielki powrót. Są nie tylko gustowne i używane jako ozdoba, ale także spełniają swoją rolę jako piece ogrzewające. Często określa się je jako kominki, jednak nie są zabudowane a wolnostojące i dzięki temu także tańsze do wykonania.

Wyglądają one trochę jak mebel, zabytkowy i także dekoracyjny. Koza jest praktyczna pod wieloma względami, a jednym z wielu jej atutów jest to, że gdy będziemy się przeprowadzać bez problemu można zabrać ją ze sobą.
Jeśli zapragniemy posiadać kozę należy pamiętać o tym, aby wybrać odpowiedni punkt sprzedaży. Raczej nie poleca się kupowania tego rodzaju wyposażenia w marketach. Lepiej uda się do profesjonalnego sklepu, w którym pracujący ludzie wiedzą wszystko o technologiach grzewczych. Często bywa tak, że źle wykonane kozy są toporne a nawet niebezpieczne. Materiałem, z którego się je wykonuje jest żeliwo, jest ono odporne na wysokie temperatury, co w przypadku takich wolnostojących pieców jest bardzo ważne. Ponadto nowoczesne kozy wyposażone są w urządzenia regulujące przepływ powietrza oraz szybkość spalania drewna.
Możliwe jest nawet sterowanie temperaturą dzięki zamontowanym termostatom w niektórych typach urządzeń. Koza może nie jest tak komfortowa jak kotły centralnego ogrzewania gdyż służy do ogrzewania raczej jednego pomieszczenia, ale w wielu przypadkach takie rozwiązania się sprawdzają zwłaszcza tam gdzie nie ma innego wyjścia.
Aby rozpalić w kozie potrzebne jest drewno, które umieszcza się w piecu przez drzwiczki wyposażone w szybkę, podobnie jak jest to w kominkach tradycyjnych. Obsługa nie jest trudna, trzeba podobnie jak w zwykłych piecach wyrzucać także popiół zbierający się w szufladzie- popielniku.
Koza jest dobrym rozwiązaniem dla osób nie mogących zamontować kominka w mieszkaniu czy w domu. Staje się miłym elementem, dzięki któremu można wpatrywać w ogień i cieszyć jego ciepłem. Co ważniejsze niektóre kozy mają dużą moc wystarczającą do ogrzania nawet bardzo dużego pomieszczenia. Koza nie jest również na bakier z ekologią, gdyż opala się ją drewnem lub też brykietem drzewnym.