Pompy ciepła

Pompy ciepła
Pompy ciepła to urządzenia służące między innymi do ogrzewania pomieszczeń ciepłem pobieranym z powietrza, zbiorników wody lub gruntu. Zasada ich działania jest bardzo prosta i opera się na przepływie powietrza dzięki dostarczanej z zewnątrz energii mechanicznej lub cieplnej.

Jest to z pewnością jeden z bardziej ekologicznych sposobów ogrzewania domu.
Decydując się na takie urządzenie możemy być spokojni, gdyż przyniesie ono sporo oszczędności, mimo iż sam montaż i urządzenie nie należą do najtańszych, to użytkownicy takich rozwiązań są zadowoleni. Już dziś można stwierdzić, że pompy ciepła będą za kilka lat powszechne i na pewno tanie w użytkowaniu ponieważ ceny paliw stale rosną a ich złoża wyczerpują się.
Natomiast taka pompa ciepła nie korzysta z żadnych paliw a jedynie z wód gruntowych i powietrza i działa na zasadzie przepływu powietrza z miejsca o niższej temperaturze do pomieszczenia o wyższej temperaturze. Następnie wytwarza się gaz w procesie parowania, który zostaje sprężony, a powstałe przy tym ciepło jest przekazywane w skraplaczu do systemu centralnego ogrzewania budynku. Po czym skroplony gaz po przejściu przez zawór rozprzężony obniża ciśnienie oraz temperaturę i wraca do parownika gdzie znowu pobiera ciepło i cały proces zaczyna się od nowa. Nie potrzebne jest tutaj żadne paliwo: węgiel czy gaz. Na takiej samej zasadzie opiera się działanie lodówki.
Działanie pompy ciepła jest niesamowicie ciekawe a dla wielu osób nie pojęte, dlatego jeszcze wciąż tak mało pomp ciepła instaluje się w domach. Są one wykorzystywane głównie tam gdzie nie ma możliwości ogrzewania budynków gazem. Są obiecującym sposobem na ekologiczne, tanie i wygodne ogrzewanie domu.
Dzięki nim korzystamy z zasobów energii naturalnej pochodzącej z gruntu, powietrza, wód powierzchniowych i podziemnych. Pompy ciepła służą nie tylko do ogrzewania pomieszczeń ale są wykorzystywane w klimatyzacjach, ogrzewaniu podłogowym oraz podgrzewają wodę użytkową w domach.
Pompy ciepła są wysoce opłacalne a jedyne koszty jakie ponosi się dodatkowo z tytułu ich użytkowania to energia elektryczna zasilająca pompę. Prawda jest taka, że jeśli zapotrzebowanie domu na energię cieplną i ciepłą wodę jest duże, to koszty związane z zakupem i instalacją pompy szybko się zwrócą i nie opłacalne będzie ogrzewanie innymi paliwami takimi jak węgiel czy gaz.